Fundacja Dr Laskus

Jest niezależną organizacją non-profit, której celem jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej wśród Polaków. Cel ten jest realizowany poprzez cykliczne informowanie społeczeństwa i kampanie edukacyjne.

Dowiedz się więcej

Działalność

Fundacja Dr Laskus stawia sobie jako główny cel działalności edukację społeczeństwa w zakresie dbałości o zdrowie jamy ustnej. Lepiej zapobiegać niż leczyć!...

Wesprzyj fundację

JAK WESPRZEĆ FUNDACJĘ? Wpłata na konto Możesz wesprzeć Fundację Dr Laskus przekazując dowolną kwotę na realizację działań edukacyjnych i pomocowych....

Fundacja w mediach

Dr Agnieszka Laskus, współzałożyciel Fundacji i międzynarodowy fachowiec, jest cenionym ekspertem w mediach. Poniżej przykłady publikacji naszego Fundatora: Zachęcamy do...

Najnowsze artykuły

Co zrobić, gdy znieczulenie nie działa?

Istnieje kilka możliwych przyczyn i opcji postępowania jeśli pacjent doświadcza bólu podczas ekstrakcji zęba pomimo podania znieczulenia. Najpierw stomatolog musi...

Dr Laskus na szkoleniu z zakresu chirurgii

W marcu nasz Fundator – dr n. med. Agnieszka Laskus uczestniczyła w szkoleniu o tytule “Star Concept meets Meda Concept“....

O zdrowiu jamy ustnej w Radiu Nowy Świat

Statystyki dotyczące zdrowia jamy ustnej wśród Polaków od lat są zatrważające. Dr Laskus, jako współzałożycielka Fundacji, której celem jest edukacja...

Najczęściej zadawane pytania

Po co są zęby?

Zęby spełniają różne funkcje:

– pomagają ciąć i przeżuwać pokarm podczas posiłku,
– pomagają mówić i wydobywać różne dźwięki,
– nadają także charakterystyczny kształt twojej twarzy,
– gwarantują piękny uśmiech.

W jamie ustnej znajdują się cztery rodzaje zębów:

1. Siekacze znajdują się z przodu jamy ustnej. Są najbardziej ostre i pomagają ciąć pokarm.
2. Kły to ostro zakończone zęby po obu stronach siekaczy. Ich rolą jest przytrzymywanie i rozrywanie pożywienia.
3. Zęby przedtrzonowe znajdują się za kłami. Mają płaską powierzchnię żującą, która pomaga rozdrabniać pożywienie.
4. Trzonowce znajdują się na samym końcu szeregu, z tyłu. To duże zęby, które także mają płaską powierzchnię. Ich zadaniem jest żucie i mielenie pokarmu na małe kawałeczki gotowe do połknięcia.

W jaki sposób szczotkować zęby?

Szczotkowanie usuwa płytkę nazębną i resztki jedzenia z wewnętrznych, zewnętrznych i gryzących powierzchni zębów.
Oto jeden ze sposobów właściwego szczotkowania zębów:

1. Umieść główkę szczoteczki przy zębach, a następnie ustaw włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Wykonuj szczoteczką kilkakrotnie małe koliste ruchy na wszystkich powierzchniach każdego zęba
2. Wyszczotkuj zewnętrzne powierzchnie każdego zęba w górnym i dolnym szeregu, zachowując ustawienie włosia szczoteczki pod kątem do linii dziąseł.
3. Tym samym sposobem wyszczotkuj wewnętrzne powierzchnie wszystkich zębów.
4. Wyszczotkuj powierzchnie gryzące zębów.
5.Aby wyszczotkować wewnętrzne powierzchnie zębów przednich, ustaw szczoteczkę pionowo i wykonaj kilka małych kolistych ruchów przednią częścią szczoteczki.
6. Szczotkowanie języka pomoże zachować świeży oddech i zapewni czystość jamie ustnej poprzez usunięcie bakterii.

Jakiego typu szczoteczki powinno się używać?

Twój stomatolog lub higienistka stomatologiczna polecą ci odpowiedni typ szczoteczki. Dorośli powinni jednak wybierać szczoteczki małej lub średniej wielkości z miękkim lub średniej twardości włosiem nylonowym z zaokrąglonymi końcówkami, pogrupowanymi w kępki różnej długości.

Główka powinna być wystarczająco mała, by dosięgnąć wszystkich obszarów jamy ustnej, a szczególnie tylnej części, gdzie dostanie się może być szczególnie trudne. Dzieci powinny używać szczoteczek mniejszych, ale z tym samym rodzajem włókien.

Dziś można kupić także szczoteczki specjalistyczne. Na przykład osoby mające wrażliwe zęby mogą używać szczoteczek z jeszcze bardziej miękkim włosiem. Z kolei dla osób z krzywymi lub nieregularnymi zębami przeznaczone są szczoteczki z mniejszymi główkami.

Co powoduje próchnicę zębów?

Próchnica pojawia się wtedy, gdy cukry zawarte w żywności i napojach reagują z bakteriami znajdującymi się w płytce nazębnej, tworząc kwasy.

Za każdym razem, gdy jesz lub pijesz coś, co zawiera cukry, kwasy te atakują zęby i zaczynają zmiękczać i rozpuszczać szkliwo. Ataki te mogą trwać do godziny po zjedzeniu posiłku lub wypiciu napoju, zanim naturalne sole zawarte w ślinie nie spowodują remineralizacji i ponownego utwardzenia szkliwa. Nie tylko cukry są szkodliwe: także inne rodzaje żywności i napojów zawierające węglowodany reagują z płytką nazębną i tworzą kwasy.

Podjadanie pomiędzy posiłkami produktów i napojów słodzonych lub kwaśnych może zwiększać ryzyko próchnicy, ponieważ zęby są nieustannie atakowane i nie mają czasu na regenerację. Dlatego ważne jest, by nie podjadać słodkich produktów i nie popijać słodkich napojów w ciągu dnia.

Jakie produkty spożywcze i napoje pozwolą mi zachować zdrowie jamy ustnej?

Główną przyczyną próchnicy jest cukier zawarty w spożywanym jedzeniu i napojach. Za każdym razem, gdy zjesz lub wypijesz coś słodkiego, twoje zęby są atakowane kwasami płytki nazębnej.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by słodkie pokarmy i napoje spożywać wyłącznie w porze posiłków. Jeśli jesteś głodny pomiędzy posiłkami, powinieneś wybierać produkty, które są łagodne dla zębów i nie mają dodatku cukru.

Przykłady produktów łagodnych dla zębów: świeże owoce, cząstki surowych warzyw, popcorn bez dodatków, ser, paluszki, jogurt naturalny, ciastka ryżowe, niesłodzone płatki zbożowe, naleśniki, bajgle bez dodatków, bułeczki serowe i orzechy.

Jeśli chce ci się pić, najłagodniejszymi dla zębów napojami są woda niegazowana i zwykłe mleko. Jeśli pijesz soki owocowe, powinieneś spożywać je wyłącznie w porze posiłków i rozcieńczać je z wodą. Soki owocowe i napoje gazowane najlepiej jest pić przez słomkę, by ograniczyć atak kwasów na zęby.

W jaki sposób stan moich zębów wpływa na serce?

Osoby cierpiące na choroby dziąseł mają dwukrotnie większe ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową niż osoby mające zdrowe dziąsła. W szeregu badań analizowano związek infekcji w jamie ustnej z wylewami. Okazało się, że osoby, które przeszły wylew, częściej cierpiały na choroby dziąseł niż osoby, które nie przeszły wylewu.

W przebiegu choroby dziąseł bakterie z jamy ustnej mogą przedostawać się do krwiobiegu. Produkują one białko, które może mieć negatywny wpływ na serce, ponieważ powoduje sklejanie się płytek krwi w naczyniach krwionośnych serca. To z kolei podnosi ryzyko tworzenia się zakrzepów. Skrzepy we krwi mogą ograniczać jej normalny przepływ, przez co serce nie otrzymuje wszystkich potrzebnych składników odżywczych i tlenu.

Poważnie zaburzony przepływ krwi może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Kiedy bakterie powodujące chorobę dziąseł przedostają się do krwiobiegu, produkują w nim białka. To powoduje zapalenia naczyń krwionośnych i może blokować dostawy krwi do mózgu, co może być przyczyną wylewu.

Jakie objawy wskazują na to, że mogę mieć chorobę dziąseł?

Jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy, może to oznaczać, że cierpisz na chorobę dziąseł:
1. zapalenie dziąseł, które powoduje, że dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte i łatwo krwawią, szczególnie podczas szczotkowania zębów,
2. obnażenie szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów,
3. nieprzyjemny smak w ustach,
4. brzydki oddech,
5. rozchwianie zębów,
6. regularne infekcje jamy ustnej.
7. Jeżeli niepokoją cię objawy w twojej jamie ustnej, pamiętaj, żeby zgłosić się do stomatologa lub higienistki.

Jak mogę zatrzymać rozwój choroby dziąseł?

Jeśli cierpisz na chorobę dziąseł, stomatolog lub higienistka zazwyczaj przeprowadzą dokładne czyszczenie zębów, by usunąć kamień nazębny. Może to wymagać kilku wizyt w gabinecie.

Przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej w domu może spowolnić postęp choroby albo całkowicie ją zatrzymać. Musisz jednak pamiętać, by codziennie usuwać płytkę nazębną oraz odbywać regularne kontrole u stomatologa i higienistki w zalecanych przez nich odstępach czasu.

Stomatolog lub higienistka pokażą ci, w jaki sposób w domu powinieneś usuwać miękką płytkę nazębną poprzez dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni zębów. Płytka nazębna to kleisty osad z bakterii, który codziennie formuje się na zębach.

Czy choroba dziąseł może wpłynąć na zdrowie mojego nienarodzonego dziecka?

U kobiet ciężarnych cierpiących na choroby dziąseł występuje ponad trzykrotnie wyższe ryzyko przedwczesnego porodu oraz wystąpienia niskiej wagi urodzeniowej u dziecka. Jedna czwarta kobiet cierpiących na choroby dziąseł rodzi przed upływem 35. tygodnia ciąży.

Choroba dziąseł może powodować podniesienie poziomu substancji chemicznych we krwi odpowiadających za wywołanie porodu. Badania wskazują także, że u kobiet, u których doszło do pogorszenia choroby dziąseł w czasie ciąży występuje jeszcze wyższe ryzyko przedwczesnego porodu.

Odpowiednie leczenie choroby dziąseł w przebiegu ciąży może ograniczyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Co to jest stomatologia estetyczna?

Stomatologia od lat nie skupia się już wyłącznie na wypełnianiu ubytków i wyrywaniu zębów. Dziś wielu ludzi korzysta z dobrodziejstw stomatologii estetycznej, ponieważ pozwala ona poprawić wygląd oraz podnieść poczucie własnej wartości. Metody stomatologiczne mogą posłużyć do wyprostowania, rozjaśnienia, naprawy zębów i zmiany ich kształtu. Do kosmetycznych zabiegów stomatologicznych zaliczamy wypełnienia w kolorze zęba, wybielanie, stosowanie licówek, koron, mostów oraz implantów.

Należy jednak pamiętać, że zabiegi naprawcze i uzupełniające braki zębowe przede wszystkim zapewniają zdrowie jamy ustnej i w konsekwencji całego organizmu a dodatkowo poprawiają walory estetyczne naszego uśmiechu.

W jaki sposób stan moich zębów wpływa na serce?

Osoby cierpiące na choroby dziąseł mają dwukrotnie większe ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową niż osoby mające zdrowe dziąsła. W szeregu badań analizowano związek infekcji w jamie ustnej z wylewami. Okazało się, że osoby, które przeszły wylew, częściej cierpiały na choroby dziąseł niż osoby, które nie przeszły wylewu.

W przebiegu choroby dziąseł bakterie z jamy ustnej mogą przedostawać się do krwiobiegu. Produkują one białko, które może mieć negatywny wpływ na serce, ponieważ powoduje sklejanie się płytek krwi w naczyniach krwionośnych serca. To z kolei podnosi ryzyko tworzenia się zakrzepów. Skrzepy we krwi mogą ograniczać jej normalny przepływ, przez co serce nie otrzymuje wszystkich potrzebnych składników odżywczych i tlenu.

Poważnie zaburzony przepływ krwi może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Kiedy bakterie powodujące chorobę dziąseł przedostają się do krwiobiegu, produkują w nim białka. To powoduje zapalenia naczyń krwionośnych i może blokować dostawy krwi do mózgu, co może być przyczyną wylewu.

Partnerzy fundacji

LOGO MEDIF_2021

Zapisz się do newslettera

Dziękuję Ci! Twoje zgłoszenie zostało odebrane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.